CZ | EN
Design

Markéta Kratochvílová & Tadeáš Podracký

 

Při příležitosti přehlídky Designblok 2015 připravuje autorské duo Tadeáš Podracký a Markéta Kratochvílová instalaci reflektující „esenci“ Číny, která se na poslední měsíc stala jejich ateliérem. Vernisáž v showroomu Kvalitář se uskuteční ve čtvrtek 22. října v 19.00 a výstava potrvá až do 20. listopadu 2015.

 

Atypický objekt, který dvojice pro Kvalitář realizuje, bude evokovat jak tajemný kabinet kuriozit, tak intimní deník z jejich cesty na Dálný východ. Vedle sebe designéři postaví předměty denní potřeby jako kupříkladu bambusová flétna, které v Číně stále požívají velké vážnosti. Tu Tadeáš svým osobitým stylem přetvořil do klasických váz, které nepostrádají punc exotičnosti. Markéta Kratochvílová zůstala „věrná tělu“ a neopustila svůj nejpřirozenější vyjadřovací prostředek, za který považuje šperk. Předměty, které během své stáže přetvořili v duchu aktuálních trendů s přihlédnutím k místním tradicím, doplní komponenty asociující genia loci čínských řemeslných dovedností.

 

„V Číně kromě jiného vznikly 4 vázy, ke kterým mě inspirovalo nejen zadání programu, ale i bambusové lesy a samotné stromy. To se odráží ve tvarech i povrchové úpravě váz,“ popisuje svou nejnovější práci Tadeáš Podracký. „V dílnách jsem objevovala materiály velmi drahé a cenné, jako je například jadeit, ale i běžné jako bambusové dřevo nebo měď. Rozhodla jsem se je kombinovat s nalezenými ready-made předměty, a vytvořit tak jakýsi zápis, esenci současné Číny. V Kvalitáři proto vystavuji kolekci náhrdelníků, ‚svědkůʻ bizarní hořkosladké krásy Číny,“ dodává k selekci pro showroom Markéta Kratochvílová.

 

 

Tadeáš Podracký a Markéta Kratochvílová jsou absolventy Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze (K.O.V. a Sklo), kteří na sebe zásadně upozornili především diplomovými pracemi Dioscuri (Tadeáš Podracký) a Enfant Terrible (Markéta Kratochvílová), za něž v březnu tohoto roku převzali ocenění Czech Grand Design.

 

Výstava probíhá v rámci Designbloku 2015.

 

Děkujeme Tonlabu za poskytnutí materiálu.

 

zpět